Wiedzieliście, że na Opolszczyźnie znajdują się ruiny opuszczonego zamku oraz miejsce, w którym widziano UFO? Zapraszam na wspólną podróż po tym najmniejszym województwie w Polsce – atrakcji na pewno nie zabraknie.
W moim subiektywnym zestawieniu znajdziecie 7 najbardziej interesujących i niezwykłych zakątków w województwie opolskim. To świetna okazja, aby zaplanować weekendową wycieczkę do jednego z nich.
1. Zamek w Mosznej
Zamek Moszna jest jedną z największych atrakcji Opolszczyzny i jednym z najpiękniejszych zamków w całej Polsce. Twierdza wygląda, jakby została wyjęta prosto z bajki oraz przypomina trochę… Hogwart! Któż nie chciał być w młodości czarodziejem?
Pałac powstał w połowie wieku XVIII jako budowla barokowa. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, którzy byli potentatami przemysłowymi. Od 1972 roku w budynku mieściło się Centrum Terapii Nerwic. Od 2013 w pałacu funkcjonuje hotel i restauracja, a szpital został przeniesiony.
Zamek jest częściowo udostępniony do zwiedzania; w kaplicy odbywają się koncerty, a w galerii wystawy dzieł sztuki. Pałac posiada 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek!
Obiekt otacza ponaddwustuhektarowy park (m.in. trzystuletnie okazy dębów). To świetne miejsca, aby się wyluzować, odpocząć lub wybrać się na piknik, z takimi widokami, będzie to niezwykle spędzony czas. W maju i czerwcu odbywa się tutaj doroczne święto kwitnącej azalii.
Wnętrza zamku można zwiedzać z przewodnikiem. Wycieczka prowadzi m.in. przez zabytkową jadalnię, kawiarnię, salę balową, oranżerię oraz gabinet hrabiego do kaplicy. Natomiast zamkowe wieże zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-15:00. Możecie również skorzystać z noclegów w zamkowych komnatach. Ceny zaczynają się od 75,00 zł/doba/osoba.
Jak większość takich miejsc, również zamek w Mosznej ma swego ducha. Według legendy jest nim biała dama, która snuje się po komnatach zamku – zjawa jest nieszczęśliwie zakochana w hrabim guwernantka i co noc wędruje w kierunku byłej sypialni hrabiego, w której obecnie mieści się jeden z hotelowych apartamentów!
Cennik
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie zamku >>.
2. Góra Świętej Anny
Góra Świętej Anny to najwyższe wzniesienie Wyżyny Śląskiej. Nazwa wywodzi się z imienia patronki klasztoru znajdującego się na górze, będącego celem katolickich pielgrzymek. Znajdują się tutaj relikwie świętej oraz franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym), na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów, jest także grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych.
W latach 1934–1938, wykorzystując ukształtowanie terenu Niemcy wybudowali na zboczu góry amfiteatr, na 7000 miejsc siedzących i 23 tysiące stojących. Po II wojnie światowej, po przyłączeniu Śląska do Polski, w 1945 r. został wysadzony niemiecki pomnik; współcześnie, amfiteatr jest niestety bardzo zaniedbany.
Ciekawostką jest fakt, że ten uroczy zakątek przed milionami lat był czynnym wulkanem! Góra Świętej Anny to nie tylko miejsce kultu religijnego, w okolicy znajduje się wiele tras spacerowych po terenie niewielkiego parku krajobrazowego, a ze szczytu góry rozciąga się przepiękna panorama na okolicę. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcam oczywiście do zajrzenia na oficjalną stronę >>.
3. Góry Opawskie
Góry Opawskie to najdalej na wschód wysunięte pasmo polskich Sudetów i jedyne na terenie województwa opolskiego. Najwyższych szczytem polskiej części jest Biskupia Kopa.
W dolinie Złotego Potoku znajdziecie najbardziej znane miejscowości Gór Opawskich, czyli Jarnołtówek i Pokrzywna. To prawdziwe oazy ciszy i spokoju, pełne zieleni i stawów.
Wystarczy posiedzieć przy brzegu, aby się zrelaksować i wypocząć, ale może macie ochotę powędkować? Żaden problem – za jedyne 5 zł możecie wypożyczyć cały potrzebny sprzęt i samodzielnie złowić pstrąga czy jesiotra.
Pamiętajcie, że w tym miejscu ryb nie można z powrotem wpuścić do jeziora. Złowioną rybę można zabrać ze sobą do domu albo oddać do smażalni i zjeść na miejscu.
Drugie polecane łowisko znajduje się na wyspie u podnóża Kopy Biskupiej, tuż obok parku rozrywki Zaginione Miasto Rosenau. W samym kompleksie znajdziecie ponad 20 rozmaitych atrakcji dla osób w każdym wieku – m.in.: kino 7D, park linowy, basen z jacuzzi, karuzele i park żywiołów, w którym umieszczono eksponaty pozwalające na samodzielne poznawanie praw fizyki. Ceny biletów wstępu zaczynają się od 30 zł.
Po zjedzeniu pysznej ryby trzeba spalić trochę kalorii! Czas na szlaki turystyczne Gór Opawskich. Szczególnie godne polecenia są ścieżki dydaktyczne prowadzące m.in. do romantycznych miejsc w okolicach Pokrzywnej i Jarnołtówka, a także doliną Bystrego Potoku na szczyt Biskupiej Kopy z wieżą widokową po czeskiej stronie (znajduje się tam turystyczne przejście graniczne).
4. Tutaj widziano UFO!
Historia wydarzyła się w nocy z 18 na 19 stycznia 2009 roku w Jarnołtówku koło Głuchołaz. UFO zaobserwował i opisał pan Adam Maksymów, który prowadzi ośrodek wypoczynkowy „Max”. Informacje o tym wydarzeniu opublikowano w różnych językach na całym świecie!
Najpierw był potężny huk odpalanych rakiet, potem głucha cisza. Znów huk, i cisza? gwałtowna jasność. A potem nad ziemię wzniósł się ciemny obiekt z niebieskim, trójkątnym snopem światła u dołu. Ułamek sekundy później już go nie było – opowiadał.
Oto miejsce, skąd wystartował niezidentyfikowany obiekt latający:
Według lokalnych mediów dziwne dźwięki i światła potwierdziło jeszcze paru innych mieszkańców miasta, a ich historie są niezwykle spójne. Co ciekawe, niemieckie radary wykryły tej samej nocy dziwne anomalie, co może potwierdzić relację pana Adama.
5. Tężnia solankowa w Głuchołazach
Budowla ta jest pierwszą na Opolszczyźnie tężnią solankową i jest czynna bezpłatnie dla wszystkich szukających zdrowia i wypoczynku. Godzina przebywania w pobliżu tężni w pogodny dzień daje taki efekt, jak trzy dni leżenia na plaży nad morzem! Wszystko dzięki mikroklimatowi bogatemu w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.
– Tężnie solankowe są wykorzystywane do leczenia chorób przewodu oddechowego, głównie zapalenia oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i rozedmy płuc – mówi dr Zygmunt Konieczny, ordynator oddziału pulmonologicznego w Głuchołazach. – Pozytywnie wpływają na sprawność nabłonka dróg oddechowych, na usuwanie wydzieliny, poprawę układu odpornościowego. To leczenie przydatne i skuteczne.
6. Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie jest jednym z największych i najpiękniejszych zbiorników na Opolszczyźnie, malowniczo położonym u podnóży Gór Opawskich. W rzeczywistości to zbiornik retencyjny stworzony na Nysie Kłodzkiej. Wcześniej rósł tutaj las, ale też znajdowało się kilka wsi, które musiały zostać wyburzone, a mieszkańcy przeniesieni.
Czysta woda, piaszczyste plaże i strzeżone kąpieliska to główne atuty jeziora, które oferuje doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.
Największym zapleczem noclegowym nad jeziorem oraz atrakcją dla turystów jest Nyski Ośrodek Rekreacji. Obiekt oferuje miejsca noclegowe, domki, wydzielone kąpieliska czy wypożyczalnie sprzętu.
Jesteście zapalonymi wędkarzami? Jezioro Nyskie będzie dla was idealne. Licznie występują tu: okonie, leszcze, sandacze, sumy i szczupaki.
Nad brzegami jeziora żyje wiele gatunków ptaków, między innymi mewa czarnogłowa i srebrzysta, cyraneczka, czajka, rybitwa rzeczna, czapla biała i brodziec piskliwy.
Jednak najwięcej ludzi przyciąga tutaj „Festiwal Wody i Ognia”, który jest organizowany rokrocznie już od dziesięciu lat. Zjeżdżają wtedy turyści nawet zza granicy, aby zobaczyć przepiękny spektakl fajerwerków na niebie.
Wolicie wypocząć w ciszy i spokoju? Bardziej relaksujące miejsce znajdziecie niedaleko głównej plaży w Głębinowie. Mieści się tam hotel, który oferuje pokoje z widokiem na jezioro, a tuż obok jest kościół św. Rity, w którym możecie pomodlić się o sprawy beznadziejne! 🙂
Jeśli zamierzacie przebywać w tych rejonach dłuższy czas, polecam odwiedzić także znajdujące się w okolicach Nysy Jezioro Otmuchowskie.
7. Pałac w Kopicach
Na mapie Opolszczyzny znajduje się niezwykłe miejsce, które od długiego czasu popada niestety w ruinę – mowa o Pałacu w Kopicach.
Samą budowlę nazywano „pałacem na wodzie”, ponieważ otaczały ją trzy rozległe stawy. Pałac posiadał ogromny, sześćdziesięciohektarowy park, mnóstwo rzeźb oraz oszałamiającą kolekcję obrazów.
W latach swojej świetności w zamku gościły najbogatsze i najznamienitsze rodziny arystokratyczne z całej Europy. Bawili się tutaj politycy, artyści i baronowie. Zamek należał do rodziny Schaffgotsch do 1945 roku, wtedy wszystko się zmieniło…
Przez dziesiątki lat po wojnie pałac popadał w ruinę za sprawą chuliganów, wandali i grabieżców, którzy bez żadnych skrupułów niszczyli i rozkradli blisko 600-letnią historię zamku.
W lutym 2014 roku kompleks został wystawiony na sprzedaż za 5 milionów złotych. Jesienią 2016 roku na horyzoncie pojawił się inwestor z Luksemburga zainteresowany pałacem, jednak w październiku 2017 roku ostatecznie zrezygnował i ogłosił upadłość. Macie trochę oszczędności? Pałac w Kopicach został ponownie wystawiony na sprzedaż za sumę 6 milionów złotych (z gotowością do negocjacji).
Odkryjcie Opolszczyznę!
Pomimo tego, że województwo opolskie jest najmniejsze w całym kraju, to oferuje naprawdę wiele! Mam nadzieję, że zachęciłem Was do zaplanowania kolejnej wycieczki właśnie na Opolszczyznę.
Oczywiście pominąłem w zestawieniu kilka oczywistych atrakcji, takich jak Ogród Zoologiczny Opole, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Polskiej Piosenki, Wieża Piastowska czy Jura Park Krasiejów – również polecam je odwiedzić.
0 Comments for “Najciekawsze miejsca na Opolszczyźnie”