Szukacie inspiracji na wakacyjny wyjazd? Postawcie na Polskę i wybierzcie się w podróż szlakiem najciekawszych jaskiń w naszym kraju. Lubicie takie klimaty? Przeczytajcie poniższe zestawienie i zaplanujcie swój urlop połączony z eksploracją interesujących miejsc.
1. Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Położona jest w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno, a odkryto ją w 1966r. Swoją nazwę zawdzięcza znalezionym tam kościom niedźwiedzia jaskiniowego. W całym kompleksie odkryto 20 000 pozostałości po żyjących tam zwierzętach.
Jaskinia słynie z przepięknej szaty naciekowej, będziecie mogli podziwiać spektakularne stalaktyty, stalagmity, polewy, perły jaskiniowe i wiele innych form. Trasa turystyczna liczy około 360 m i biegnie środkowym piętrem jaskini, a cała ścieżka jest świetnie przygotowana – znajdziecie tam wygodny chodnik, zabezpieczenia oraz oświetlenie.
Szukacie mocniejszych wrażeń? Jesteście początkującymi grotołazami? Wybierzcie się na trasę ekstremalną, na której otrzymacie specjalne kombinezony i zejdziecie do najniższych partii jaskini.
Cennik
- Bilet normalny – 30,00 zł; bilet ulgowy – 23,00 zł
Wakacje:
- Bilet normalny – 35,00 zł; bilet ulgowy – 30,00 zł
Trasa ekstremalna to koszt 200 zł od osoby.
2. Jaskinia Malinowska
Jaskinia Malinowska znajduje się w Beskidzie Śląskim, pod szczytem góry Malinów, niedaleko Wisły. Jaskinia jest znana od dawna – jak przekazują podania ludowe (nie potwierdzone!), miała służyć już w XV w. husytom, jako kryjówka i miejsce nabożeństw.
8 czerwca 2019 została oficjalnie otwarta i udostępniona turystom do zwiedzania po zamontowaniu bezpiecznego systemu zejścia. Projekt i montaż drabin został wykonany przez członków Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR, przy wsparciu finansowym Miasta Wisła.
To jedna z pierwszych jaskiń w Beskidach, która jest tak łatwo dostępna dla każdego zwiedzającego. Drabinkami schodzi się na dół i zwiedza korytarze, którymi można spacerować. Według pomiarów, wszystkie one mają prawie 250 metrów.
Bez problemu traficie do jaskini – przygotowano specjalne oznakowanie, aby każdy wędrujący czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Malinowskiej Skały mógł ją znaleźć. Wystarczy posiadać czołówkę i już można bezpłatnie i samodzielnie eksplorować wnętrza jaskini.
3. Jaskinia Mylna
Jaskinia Mylna jest najbardziej interesującą z jaskiń udostępnionych dla podróżnych, znajduje jest po polskiej stronie Tatr. Cała ma długość około 1630 m i jest położona w Raptawickiej Turni.
Przez jaskinię prowadzi jednokierunkowa trasa o długości około 270 m (wychodzimy innym wejściem niż wchodzimy). Można ją zwiedzać samodzielnie, ale należy mieć ze sobą latarkę lub czołówkę.
Trasa nie należy do najłatwiejszych – jest ciasna i mokra, z plecakiem trudna do pokonania, wymagająca przemieszczania się w pozycji obniżonej, a nawet czołgania się. Pamiętajcie, że w jaskini nie ma sztucznego oświetlenia, należy więc zabrać własne źródło światła (latarkę lub lepiej czołówkę).
Jesteście dobrze przygotowani? Na pewno nie wyjdziecie stamtąd zawiedzeni. W jaskini zobaczycie liczne nacieki lodowe: kolumny, lodospady, polewy, stalaktyty i stalagmity lodowe.
Ważne! W przypadku uszkodzenia latarki możecie się zgubić, w przeszłości zdarzało się to wielu turystom. Najlepiej jaskinię eksplorować w grupie. W lipcu 1945 roku w labiryntach jej podziemnych korytarzy zabłądził i zmarł z wycieńczenia ksiądz pallotyn Józef Szykowski.
4. Jaskinia Raj
Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Położona jest w pobliżu Chęcin (Góry Świętokrzyskie) w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, 11 km na południowy zachód od Kielc.
Co ciekawe, z badań naukowców możemy się dowiedzieć, że 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy! Długość jaskini to 240 metrów, z czego do zwiedzania jest udostępnione 150 metrów. Wyróżnia ją wyjątkowo bogata, różnorodna i dobrze zachowaną szata naciekowa.
Zainstalowane jest tu oświetlenie elektryczne. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika w grupach maksymalnie 15-osobowych.
Wejście do jaskini Raj prowadzi przez pawilon wejściowy, w którym mieszczą się kasy biletowe, kawiarnia i niewielkie muzeum. Wystawa muzealna przedstawia geologię, historię i znaleziska archeologiczne oraz paleontologiczne wydobyte podczas eksploracji jaskini przez ekipy naukowców.
Warto również odwiedzić Centrum Neandertalczyka, gdzie znajdziecie: hologram 3D czaszki neandertalczyka, naturalnych rozmiarów replikę mamuta mierząca 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości, repliki czaszek ludzi pierwotnych, multimedialne prezentacje i filmy udostępnione dzięki Discovery oraz inscenizację polowań i życia codziennego.
Ceny biletów:
Jaskinia Raj – 15-22 zł
Centrum Neandertalczyka – 14 zł
Pakiet 2w1 – 26-33 zł
5. Groty Mechowskie
Groty Mechowskie leżą we wsi Mechowo koło Pucka, położonej pośród Puszczy Darzlubskiej. Wejście do groty tworzą filary przypominające olbrzymie stalagnaty o niesamowitych kształtach, zwane zwane również skalną balustradą.
Podczas wizyty będziecie mogli podziwiać zewnętrzne kolumny oraz niewielką część wnętrza grot, cała wycieczka powinna potrwać kilkanaście minut.
Widowiskowe formy zostały uformowane poprzez wodę, która wypłukiwała miękki materiał. Najpiękniejsza izba ocieka barwnymi mineralnymi spływami, a zamyka ją długi, wąski i niski korytarz sięgający prawie 61 m w głąb skarpy.
Dla podróżnych udostępniona jest przyotworowa część jaskini. Zwiedzanie trasy oświetlonej elektrycznie trwa kilka minut i jest płatne.
Ceny biletów:
- normalny – 2 zł
- ulgowy – 1,50 zł
0 Comments for “Najpiękniejsze jaskinie w Polsce”