Katania z Piazza del Duomo, malownicza Taormina, piękne Syrakuzy i majestatyczny wulkan Etna. Co trzeba zobaczyć na Sycylii i czy warto wybrać się do Włoch na jeden dzień lub weekend? Zapraszam po garść porad i relację z podróży na największą wyspę na Morzu Śródziemnym!
Informacje praktyczne:
Aktualnie (październik 2021r.) do Katanii bezpośrednio dolecimy z Polski liniami:
Z lotniska do centrum Katanii można dojechać miejskim autobusem firmy AMT Alibus. Bieżący rozkład dostępny jest tutaj. Przystanek znajdziecie zaraz za wyjściem z terminalu. Bilet kosztuje 4 euro i jest ważny przez 90 minut (można go kupić u kierowcy i zapłacić kartą lub gotówką).
Jeśli chcecie ruszyć z lotniska od razu do Taorminy (6,50 euro) lub Syrakuz (6,40 euro), warto skorzystać z usług przewoźnika Interbus lub Etna Trasporti. Przystanek mieści się po prawej stronie lotniska, zaraz za stanowiskami wypożyczalni samochodów. Tam również możecie kupować bilety.
Taormina
Taormina przez wielu swoich gości uważana jest za najpiękniejsze miasteczko na całej Sycylii. Historyczna starówka jest malowniczo położona na wysokim wzgórzu, tuż przy wybrzeżu Morza Jońskiego. Z wielu punktów widokowych będziecie mogli także dostrzec wulkan Etna. Taormina to typowo turystyczny kurort, który szczególnie w wakacje (ale nie tylko!) jest pełen zwiedzających.
Teatr antyczny
Teatro Antico di Taormina to jeden z najpopularniejszych i najstarszych zabytków w Taorminie, który pochodzi z III w. p.n.e. Budowla położona jest na wzniesieniu, dzięki czemu będziecie mogli podziwiać stąd cudowną panoramę na okolicę. W sezonie odbywają się tu liczne koncerty, spektakle i festiwale.
Okazałe ruiny, które w latach swojej świetności mogły pomieścić nawet 5000 osób, na tle malowniczego wybrzeża Sycylii i stojącego obok majestatycznego wulkanu Etna — ten widok znajdziecie na wielu pocztówkach oraz właśnie w tym miejscu! Bilety na wejście do kompleksu możecie kupić online na oficjalnej stronie. Koszt to 13,50 euro.
Corso Umberto
Corso Umberto to serce Taorminy, które rozciąga się na niemal 800 metrów pomiędzy dwoma bramami miejskimi — Porta Messina oraz Porta Catania. Przy ulicy znajdziecie najważniejsze atrakcji miasta oraz budynki sięgające czasów arabskich.
Pamiętajcie, że Corso Umberto nastawione jest głównie na turystów. Mieści się tutaj mnóstwo sklepów, restauracji i kawiarni z zawyżonymi cenami — żeby znaleźć oryginalne miejsce, warto skręcić w jedną z klimatycznych, bocznych uliczek, często wypełnionych kolorowymi kwiatami i innymi dekoracjami.
Plusem tego miejsca jest fakt, że cała ulica jest zamknięta dla ruchu kołowego. Corso Umberto (nazwana tak na cześć króla Włoch Humberta I) w starożytności była fragmentem drogi Via Valeria łączącej Katanię z Mesyną.
Piazza IX Aprile
Piazza IX Aprile to najważniejszy plac w Taorminie. Charakterystycznym punktem tego miejsca jest taras, z którego rozpościera się niezwykły widok na Etnę i wybrzeże. Warto zwrócić tutaj uwagę na wieżę Torre dell’Orologio z XII wieku oraz barokowy kościół San Giuseppe, do którego prowadzą specyficzne schody.
Granita
Będąc na Sycylii, polecam skosztować granity, czyli tradycyjnego mrożonego deseru, który oparty jest na kawie lub soku owocowym. Po włosku „granite” oznacza „formować ziarna” – ten napój charakteryzuje się właśnie strukturą lodu w formie ziaren. Kiedyś do jego sporządzenia najczęściej wykorzystywano lód sprowadzany prosto ze zboczy wulkanu Etna.
Obecnie granitę uzyskuje się poprzez zmieszanie gotowego syropu z wodą, a następnie schłodzenie go w specjalnym urządzeniu zwanym granitorem. Aby skosztować tego specjału, rekomenduję zajrzeć do C&G Cioccolato & Gelato.
Katania i Via Etna
Katania to drugie (po Palermo) największe miasto na Sycylii, które znajduje się nad morzem, w niewielkiej odległości od aktywnego wulkanu — Etny. Najpopularniejszą ulicą w aglomeracji jest ciągnąca się przez niemal trzy kilometry Via Etnea, która zaczyna się przy Placu Katedralnym i prowadzi prosto na północ.
W tym miejscu znajdziecie mnóstwo sklepów, butików czy kawiarni. Ulica swoją nazwę i kształt zawdzięcza trzęsieniu ziemi z 1693 roku. Spotkacie tutaj mnóstwo przykładów sycylijskiego baroku autorstwa Francesco Battagli oraz Vaccariniego.
Rzymski amfiteatr
Amfiteatr rzymski, który położony jest przy Piazza Stesicoro, to jeden z najbardziej interesujących zabytków Katanii. Budowla ta rozmiarem ustępowała tylko rzymskiemu Koloseum! Niestety do dzisiaj zachował się tylko jej fragment, pod którym znajduje się stanowisko archeologiczne.
Chętni mogą za darmo wejść do środka i podziwiać tunele z charakterystycznymi sklepieniami sufitowymi. Pamiętajcie jednak, że brama wejściowa nie zawsze jest otwarta. Po drugiej stronie ulicy warto zwrócić uwagę na pomnik Vincenzo Belliniego z końca XIX wieku.
Villa Bellini
Jeśli macie ochotę na chwilę usiąść i odpocząć od intensywnego zwiedzania, zatrzymajcie się w Ogrodach Belliniego, czyli zielonej oazie Katanii. Tuż przy wejściu znajduje się charakterystyczna konstrukcja pełniąca funkcję zegara, a ze wzgórza będziecie mogli dostrzec mały kawałek miasta.
Pasticceria Savia
Katania, jak i cała Sycylia, słynie z pysznej kuchni. Naprzeciwko wspomnianego wcześniej parku mieści się jedną z najpopularniejszych kawiarni i piekarni w mieście – Pasticceria Savia (6 tys. ocen na poziomie 4,5/5 – to mówi samo za siebie!).
W tym lokalu warto skosztować m.in. ciastka św. Agaty w formie piersi oraz sycylijskich przysmaków, np. cannoli, czyli kruchych rurek z pysznym pistacjowym nadzieniem. Zwykle wszystkie stoliki są zajęte, polecam wziąć pyszności na wynos i zjeść je w pobliskim parku.
Piazza del Duomo
Piazza Duomo to serce Katanii i główny plac miasta, przy którym znajdują się liczne zabytki. Rekomenduję wejść na jego teren od strony morza, przez bramę Porta Uzeda. Waszym oczom ukaże się niezwykła Cattedrale di Sant’Agata, czyli katedra miejska nazwana na cześć patronki Katanii – św. Agaty.
Na środku placu stoi oryginalna Fontana dell’ Elefante, czyli popularna fontanna ze słoniem, która została wykonana z kamienia i ma strzec Katanię przed klęskami. Oprócz tego zobaczcie także Palazzo dei Chierici i Palazzo degli Elefanti, czyli budynek słoni, w którym obecnie znajduje się ratusz miejski.
Castello Ursino
Castello Ursino to XIII-wieczny zamek, w którym mieści się muzeum miejskie (Museo Civico al Castello Ursino), gdzie będziecie mogli podziwiać m.in. wykopaliska archeologiczne i mozaiki, ceramikę, wystawę broni i rzeźb. Twierdza znajduje się w środku dzielnicy mieszkalnej, ale co ciekawe, kiedyś położona była… nad samym morzem na klifie — jej głównym celem była obrona dostępu do miasta.
Wulkan Etna i Syrakuzy
Podczas jednego dnia na Sycylii niestety nie udało mi się dotrzeć w te dwa miejsca, jednak warto o nich wspomnieć, ponieważ następnym razem na pewno ich nie ominę! Etna to najwyższy i największy wulkan (wciąż czynny!) w Europie. Na jego terenie w 1987 roku utworzono Park Regionalny Etna o powierzchni 580 km², na której znajduje się ok. 200 jaskiń, które utworzyła płynąca lawa.
Aby dostać się na Etnę, należy dojechać do schroniska Rifugio Sapienza, który położony jest na wysokości 1900 m n.p.m. Możecie dotrzeć tutaj wypożyczonym samochodem lub autobusem, który odjeżdża raz dziennie o 8:15 z Katanii (powrotny też jest tylko jeden, o 16:30!). Następnie będziecie kontynuować wjazd kolejką linową i busami z napędem na cztery koła. Taka przyjemność to koszt 65 euro.
A może Syrakuzy? To klimatyczne włoskie miasto, które w czasach antycznych było jednym z najważniejszych punktów na mapie świata! Zobaczycie tutaj mnóstwo zabytków i artefaktów z okresu starożytności. Co ciekawe, najbardziej znanym mieszkańcem Syrakuz był urodzony tu Archimedes.
Czy warto?
Oczywiście! Jednak jednodniówkę polecam tylko tym najwytrwalszym i najbardziej zapalonym podróżnikom ? Na Sycylię najlepiej wybrać się na dłużej i zobaczyć również Syrakuzy, zdobyć Etnę oraz odpocząć nad Morzem Śródziemnym — a na samą Katanię (która również ma swój niepowtarzalny urok!) poświęcić maksymalnie jeden dzień.
Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!