Ruiny średniowiecznych zamków, opuszczone szpitale psychiatryczne, pustostany z mroczną historią i tajemnicze lasy – nawiedzone miejsca w Polsce cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród badaczy zjawisk paranormalnych, ale też ciekawych „świata” turystów.
1. Szpital psychiatryczny w Owińskach
Opuszczony kompleks w Owińskach w przeszłości był klasztorem i szpitalem. Na początku rezydowali tu cystersi, natomiast w 1838 r. otwarto pierwszą w Wielkopolsce klinikę dla osób cierpiących na choroby psychiczne. Podczas II wojny światowej rozegrały się tutaj tragiczne wydarzenia, hitlerowcy zajęli placówkę i wymordowali wszystkich znajdujących się w niej pacjentów – w sumie ponad 1100 osób.
Od tamtego czasu dzieją się niewytłumaczalne rzeczy. Do 1993 r. działał tu jeszcze młodzieżowy zakład wychowawczy. Okoliczni mieszkańcy skarżą się na dobiegający z wnętrza płacz dzieci, błyskające w oknach dziwne światła oraz nieustannie przepalające się żarówki w pobliskich domach. Wszyscy twierdzą, że zjawiska te szczególnie nasilają się w listopadzie, w rocznicę makabrycznych wydarzeń.
2. Szpital psychiatryczny Zofiówka w Otwocku
W 1908 roku Towarzystwo Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi Żydami otworzyło w Otwocku sanatorium i szpital. Od tego czasu kompleks był stale rozbudowywany, a w latach 30. mógł przyjmować prawie 300 pacjentów. W 1939 roku ośrodek przejęli Niemcy, a w 1941 roku zwieziono tu pacjentów z innych placówek, m.in. z Krakowa. W 1942 roku hitlerowcy realizowali program T4, który polegał na likwidacji osób chorych psychicznie.
W kolejnych latach wojny obiekt stał się jednym z ośrodków akcji „Lebensborn”, gdzie poddawano selekcji kobiety oraz mężczyzn i wybierano tych najlepiej nadających się do pomnażania „nordyckiej rasy nadludzi”. Po wojnie budowli przywrócono funkcje lecznicze, by oficjalnie w 1998 roku zakończyć jej działalność.
Tuż po II wojnie światowej na terenie szpitala znaleziono ponad 100 ciał – to właśnie ci niewinnie zamordowani pacjenci mają do dziś straszyć po opuszczonym budynku, wołać, jęczeć, płakać, wciąż wspominając swoje tragiczne losy.
3. Las w Witkowicach
W Polsce można znaleźć również nawiedzone lasy. Jednym z najpopularniejszych i najmroczniejszych jest las w podkrakowskich Witkowicach. Mieszkańcy okolicznych domów opowiadają, że ten region od zawsze przyciągał samobójców. Dlaczego? Do dzisiaj nie wiadomo. Jedna z hipotez mówi, że tworzona przez drzewa gęsta zasłona sprawiała, że nikt nie mógł przeszkodzić im w ich zamiarach, a może… w lesie działa jakaś mroczna siła?
Z historią tego miejsca wiąże się pewna przerażająca opowieść. W październiku 2001 roku grupa 9 studentów świętowała tutaj rozpoczęcie roku akademickiego – jednak nikt z feralnej imprezy nie wrócił do domu. Początkowo miejscowa policja bagatelizowała całą sprawę, więc mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Prowadzone poszukiwania nie przyniosły jednak rezultatów i do dziś nie wiadomo, co wówczas wydarzyło się w witkowickim lesie.
4. Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek Ogrodzieniec to jedna z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ostatnio głośno wokół twierdzy zrobiło się dzięki długo wyczekiwanemu serialowi od Netflixa – mowa o “Wiedźminie”. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że średniowieczne ruiny są jednym z najbardziej aktywnych w zjawiska paranormalne miejsc w Polsce.
Jak głosi legenda, dziedzińca zamku strzeże piekielny demon. Ponoć w księżycowe noce na murach obronnych pojawia się wielki pies, ciągnący ogromny łańcuch. Podobno jest to dusza bogatego i okrutnego kasztelana krakowskiego, który w historii zapisał się jako krwawy rządca. Można tutaj usłyszeć także dźwięk drewnianego kołowrotka i głosy biesiadujących w karczmie rycerzy.
5. Zamek Czocha
Zamek Czocha to jedna z najpiękniejszych twierdz w Polsce. Warownia powstała na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. W 1253 roku przekazana została biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow (Łużyce były wówczas częścią korony czeskiej). Przez wszystkie lata swojej działalności zamek był świadkiem licznych oblężeń, krwawych porachunków oraz straszliwych zbrodni. To właśnie ich ofiary ponoć snują się dzisiaj zamkowymi korytarzami.
Według miejscowych legend ze studni na dziedzińcu słychać lament – aż 3 nieposłuszne niewiasty zakończyły w niej swój żywot z ręki zdradzanych mężów. Najsłynniejszą z nich jest Ulrike von Nostitz, która podczas nieobecności małżonka zaszła w ciążę z innym, a jej nowo narodzone dziecko zostało zamurowane w kominku. W 1719 r. przez most nad fosą przechodził kondukt żałobny, drewniana konstrukcja załamała się, zabijając kilkadziesiąt osób. Ich ubrane na czarno duchy do teraz nawiedzają zamek.
6. Babia Góra
Najwyższy szczyt masywu Babiej Góry, czyli Diablak, to najtrudniejsza do zdobycia góra Beskidu Żywieckiego – pogoda w tym miejscu zmienia się jak w kalejdoskopie. Wypadki zdarzają się tutaj każdego roku, a okoliczni mieszkańcy twierdzą, że nieszczęścia wynikają z działalności sił nadprzyrodzonych.
Podobno babiogórskie lasy są zamieszkane przez diabelskie siły. Legendy mówią o rozpływającym się niczym mgła czarnym koniu oraz o leśnych skrzatach, które wyprowadzają nieostrożnych turystów na manowce. Istnieje też opowieść o odbywających się na szczycie sabatach czarownic. W 1963 roku przy idealnej pogodzie na Diablaku rozbił się śmigłowiec. Nie wiadomo też, dlaczego 6 lat później samolot pasażerski zboczył z kursu i uderzył w pobliską Policę.
7. Dom na ul. Kosocickiej w Krakowie
Jeden z najstraszniejszych nawiedzonych domów w Polsce stał w Krakowie, na ulicy Kosocickiej, jednak budynek został rozebrany w 2016 roku. Badacze tego miejsca twierdzą, że zjawiska paranormalne były wyjątkowo aktywne nocą. Po zmroku można było usłyszeć krzyki i wyraźnie czuć było obecność złej energii.
Na temat historii tego miejsca nie wiadomo jednak zbyt dużo. Mówi się, że na tym terenie w dawnych czasach był cmentarz, a okolicznym chłopom ukazywał się szatan. Najczęściej jednak wspomina się o morderstwie, którego na swoim bracie miał dopuścić się chory umysłowo mieszkaniec tajemniczego domu.
Piękne fotografie,najważniejsze informacje w pigułce. Super.:)