Dubaj to miasto NAJ!
Dubaj jest miastem, które rozwija się w zatrważającym tempie, pobijając kolejne światowe rekordy. Ta niegdyś niewielka wioska rybacka położona na pustyni, dzisiaj jest jedną z największych metropolii świata.
Dubaj to miasto NAJ! Znajduje się tutaj najwyższy budynek na świecie – Burdż Chalifa, który mierzy aż 829 metrów; największe centrum handlowe Dubai Mall, mające powierzchnie ponad 110 hektarów; najbardziej luksusowy 7-gwiazdowy hotel Burj Al-Arab, wyglądem przypominający żagiel; największy system fontann, który wyrzuca wodę na 150 metrów oraz policję, która na patrole jeździ najlepszymi samochodami typu Ferrari, Lamborghini, Bentley czy Aston Martina.
Jak dolecieć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Aktualnie do Dubaju bezpośrednio dolecimy z Polski linią lotniczą:
Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, do Abu Zabi, latają również tanie linie lotnicze:
- Wizz Air z Katowic.
Do 2019 roku Wizz Air latał z Katowic do Dubaju, tym połączeniem lecę. Za bilet, kupowany z dość sporym wyprzedzeniem, zapłaciłem 288 PLN z Wizz Discount Club.
Z lotniska do centrum
Do Abu Zabi jeszcze się wybiorę, na tej wycieczce skupimy się na Dubaju. Samoloty Wizz Air lądowały kiedyś na lotnisku Al Maktoum, skąd dojazd do centrum był nieco problematyczny. Natomiast przewoźnicy Emirates i Flydubai swoje połączenia realizują na główne lotnisko w mieście, czyli Dubai International Airport, z którego łatwo wydostaniecie się metrem.
Jeśli wybieracie się teraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich linią Wizz Air, wylądujecie w Abu Zabi. Do Dubaju dojedziecie łatwo transportem publicznym w około 1,30h.
Poruszając się po Dubaju warto kupić kartę NOL, która umożliwia płacenie za korzystanie z różnych środków transportu – metra, autobusów, tramwajów i promów.
Mapa Dubaju podzielona jest na 7 stref. Za przejazd w obrębie 1 strefy zapłacicie 4 AED, a przez dwie strefy – 6 AED. Możecie podróżować metrem, a następnie wsiąść do autobusu.
Burdż Chalifa
Burdż Chalifa to najwyższy wieżowiec na świecie, podczas budowy nazywano go Burj Dubai, czyli Wieżą Dubajską, dzisiaj bije wszelkie możliwe rekordy. Budynek ten jest połączeniem ogromnych pieniędzy, nowoczesnej technologii i dążenia do przekraczania granic.
Uroczyste otwarcie nastąpiło w 2010 roku, w 4. rocznicę objęcia władzy w Dubaju przez szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma. Podczas ceremonii ogłoszono nową nazwę budowli oraz podano jej oficjalną wysokość, która wynosi 828 metrów, to prawie tyle co cztery Pałace Kultury i Nauki ustawione jeden na drugim!
W wieżowcu znajduje się luksusowy Armani Hotel, pierwszy z czterech na świecie. Obiekt zajmuje parter i pierwszych 9 pięter. Sam włoski projektant Giorgio Armani był odpowiedzialny za wystrój hotelu oraz apartamentów Armani Residences.
Ciekawostki:
- Burdż Chalifa jest najwyższą wzniesioną przez człowieka konstrukcją naziemną. Co ciekawe, kiedyś ten rekord należał do polskiego masztu radiowego w Konstantynowie koło Gąbina (646,38 m), który zawalił się w 1991 roku.
- Wieżowiec ma 160 pięter użytkowych i powierzchnię 330 tys. m. kw. – to światowy rekord w ilości pięter i dostępnej powierzchni w jednym budynku.
- Łącznie w Burdż Chalifa może mieszkać i pracować od 25 do 35 tysięcy osób.
- Cały budynek obsługuje 57 wind (najdłuższych na świecie) poruszających się z rekordową prędkością 16 metrów na sekundę.
- Z położonego na 124. piętrze (najwyżej na świecie) tarasu widokowego można podziwiać 360-stopniową panoramę Dubaju.
- Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2004 roku a zakończyły 19 sierpnia 2009.
- Burdż Chalifa widać z odległości prawie 100 kilometrów.
- Pierwszych 300 luksusowych apartamentów wystawionych na sprzedaż w 2004 roku zostało sprzedanych w ciągu 8 godzin.
- Pod wieżowcem codziennie odbywają się wspaniałe pokazy fontann
Taras widokowy na Burdż Chalifa
Wejście na punkt widokowy do Burdż Chalify znajduje się na najniższym poziomie galerii handlowej Dubai Mall. Kierujcie się za znakami \”At The Top\”. Bilety najtaniej kupicie przez Internet – wydrukowane potwierdzenie należy wymienić na wejściówki w recepcji.
At The Top znajduje się na 124 piętrze na wysokości 452 metrów. W cenie biletu jest również wejście na poziom 125, gdzie można znaleźć interaktywną wystawę.
Jeszcze wyżej? By utrzymać miano najwyższego punktu widokowego na świecie, otworzono nowy. Na 148 piętrze, na wysokości 555 metrów powstał At The Top Sky. Między tarasami są 23 pietra różnicy.
Ceny biletów
At The Top, piętro 124+125
- normalny (od 12 lat): 129 AED/ 209 AED
- ulgowy (4-12 lat): 87 AED/132 AED
- dzieci poniżej 4 roku życia: wejście darmowe
At The Top Sky, piętro 148, 124+125
- normalny (od 12 lat): 359 AED/ 459 AED
- ulgowy (4-12 lat): 359 AED/459 AED
- dzieci poniżej 4 roku życia: wejście darmowe
Tańsze bilety można kupić w godzinach 10:00-15:30 oraz po 18:30. Droższe bilety obowiązują w godzinach 16:00-18:00, czyli podczas zachodu słońca.
Dubai Mall
Położone tuż przy Burdż Chalifie, Dubai Mall to największe centrum handlowe na świecie! Mieści się tutaj ponad 1200 sklepów, dwa domy mody i setki lokali gastronomicznych, a cały kompleks zajmuje powierzchnię ponad miliona metrów kwadratowych – tyle co 200 boisk do piłki nożnej.
Dubai Mall słynie również z niezwykłego akwarium. Podwodny świat można podziwiać (za darmo) stając przed największą na świecie szybą akrylową, o wymiarach 32,9 m szerokości, 8,3 m wysokości i aż 7,5 cm grubości. Zbiornik mieści 10 mln l wody, w której pływa ponad 30 000 ryb, w tym około 400 rekinów i płaszczek.
Mall of the Emirates
Sporty zimowe na pustyni? To możliwe! W centrum handlowym Mall of the Emirates znajduje się stok narciarski, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Dubaju. Ski Dubai ma 5 tras narciarskich, o różnym stopniu trudności. Najdłuższa trasa ma 400 metrów, ze stromym spadkiem przez ponad 60 metrów, dzięki czemu jest to pierwsza na świecie czarna trasa pod dachem!
Wewnątrz jest także największy na świecie \”kryty\” park śnieżny o wielkości 3,000 mkw. Poza zjeżdżaniem na nartach, można tutaj spędzić czas na sankach, spotkać pingwiny, czy stoczyć się po zboczu w tzw. kuli śnieżnej. Wejście do Ski Dubai to koszt minimum 150 AED (dorosły) i 140AED (dziecko), a w cenie jest podstawowe ubranie i wyposażenie narciarskie.
Burdż al-Arab
Burdż al-Arab to jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Budynek stoi na sztucznej wyspie położonej 280 m od plaży w Zatoce Perskiej. Kształtem przypomina żagiel, ma 321 m wysokości.
Specjaliści z branży hotelowej po wizycie w Burdż al-Arab rozważali stworzenie kolejnej, szóstej kategorii hotelowej. Uznano, że dotychczasowa (pięciogwiazdkowa) klasyfikacja standardów nie obejmowała oferty, jaką reprezentuje sobą ten hotel!
Najbardziej luksusowe apartamenty posiadają złote elementy wyposażenia, a każdy z gości ma osobistego lokaja do dyspozycji przez 24 godziny na dobę. Na żądanie otrzymują również własnego kucharza, dodatkową ochronę, samochód i kierowcę.
Ceny za dobę pobytu w Burdż al-Arab rozpoczynają się od 1300 USD. Natomiast koszt najbardziej luksusowych apartamentów dwupiętrowych dochodzi do 24 000 USD za dzień pobytu.
Dubai Marina
Marina to bardzo ekskluzywna dzielnica mieszkalna w Dubaju, pełna niesamowitych wieżowców. Dubai Marina jest także największą przystanią na świecie – zacumowane tutaj jachty są warte miliony dolarów. Polecam poczekać do zachodu słońca, a później do wieczora, by podziwiać te miejsce o każdej porze dnia.
Dużą część Mariny obejmuje Marina Walk, czyli siedmiokilometrowa trasa spacerowa, która jest całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Strefa zapewnia odpoczynek w restauracjach, kawiarniach, sklepach i spa. Centralnym punktem jest tutaj galeria handlowa Marina Mall.
Palma Jumeirah
Palma Jumeirah jest największą i najpopularniejszą z trzech wysp palmowych w Dubaju, a także największą sztuczną wyspą na świecie. To kwintesencja luksusu, inżynierii i rozrywki w Zatoce Perskiej. Życie na Palmie Jumeirah jest symbolem wysokiego statusu.
Na \”liściach palmy\” znajdują się ogromne i bogate wille, a każda z nich posiada dostęp do własnej prywatnej plaży. Średnia cena rezydencji to około 13 milionów AED. Koszty budowy całej Palmy Jumeirah wyceniono na 10 miliardów dolarów.
Najsłynniejszym miejscem na wyspie jest wieńczący palmę, luksusowy Atlantis Hotel z charakterystycznym, pikowym wycięciem w samym centrum budowli. Obiekt posiada własny aquapark, akwarium, plaże oraz restauracje, a jego powierzchnia jest tak duża, że w recepcji wydawana jest gościom mapa.
Hotel jest zdobywcą wielu nagród, m.in. World Travel Awards („Najlepszy ośrodek Dubaju\”), World Luxury Hotel Awards („Najlepszy na świecie hotel luksusowy\”) i tytułu Wybór Roku 2019 w portalu TripAdvisor. Ceny za noc w Atlantis Hotel zaczynają się od 1000 PLN za pokój.
Deira, czyli stary Dubaj
Możecie się zdziwić, ale Dubaj to nie tylko ekskluzywne hotele, drogie restauracje i ogromne centra handlowe. Warto również odwiedzić najstarsze dzielnice miasta, czyli Deira i Bur Dubai.
Do starego Dubaju możecie dostać się… łodzią! Przeprawia wiedzie przez Dubai Creek, a kurs w jedną stroną kosztuje tylko 1 AED – pamiętajcie o drobnych!
Polecam zobaczyć Dom Dziedzictwa, w którym dowiecie się, jak wyglądało życie w Dubaju 50 czy 100 lat temu. Po drugiej stronie rzeki znajdziecie także dom Szeika Saeeda, czyli założyciela Dubaju.
Jednak tym, co przyciąga turystów do starej części miasta są leżące koło siebie targowiska i bazary. Szybkie zakupy? W Gold Souk znajdziecie wiele sklepików z imponującym na wystawach złotem, na czele z największym na świecie pierścieniem – Najmat Taiba, którzy waży ponad 63 kg i kosztuje ponad 3 mln dolarów.
Na Spice Souk, czyli targu przypraw poczujecie niezwykłe zapachy i zobaczycie przyprawy we wszystkich kolorach, jakie możecie sobie wyobrazić.
Natomiast na Textile Souk możecie dostać materiały z bawełny oraz jedwabiu cechujące się wysoką jakością. Deira jest dobrym miejscem do zakupu pamiątek z wyjazdu do Dubaju. Ceny w starej części miasta są kilka razy niższe niż w \”nowym\” Dubaju.
Sky is the limit
Dubaj jedni kochają, inni nienawidzą. Jedni widzą w nim wyłącznie sztuczne atrakcje, bez duszy, a inni zachwycają się bogactwem i luksusem. Warto samemu wyrobić sobie zdanie – miasto ma coś w sobie – w końcu zostało wybudowane na pustyni, z niczego, a właściwie \”z ropy\”.
Niecodziennie mamy okazję podziwiać w jednym miejscu największe centrum handlowe na świecie, najbardziej luksusowe hotele i najlepsze supersamochody. Dubaj chce się uniezależnić od ropy i stawia na turystykę, miasto nadal jest wielkim placem budowy, a co roku przybywa tutaj mnóstwo nowych i ciekawych atrakcji.
Obecnie tytuł najwyższego wieżowca na świecie należy do Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów – jednak niedługo zostanie zdetronizowany. W Dubaju buduje się już nowy rekordzista Dubai Creek Tower, który ma być gotowy lada dzień. I to jest świetny argument, żeby odwiedzić Zjednoczone Emiraty Arabskie!
0 Comments for “Dubaj – miasto przyszłości i stolica luksusu”