Malta to piękna wyspa na Morzu Śródziemnym z bogatą historią i ciekawymi atrakcjami. To również popularny cel podróży dla turystów, którzy pragną cieszyć się wysokimi temperaturami, pyszną kuchnią oraz malowniczymi plażami, czemu sprzyja blisko 300 słonecznych dni w roku.
Malta ma długą i burzliwą historię. Była zamieszkiwana przez wiele cywilizacji, w tym Fenicjan, Rzymian, Arabów, Rycerzy Świętego Jana oraz Brytyjczyków. Kraj ten składa się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i Comino, oraz kilku mniejszych wysepek. Archipelag leży na południe od Sycylii i stanowi strategiczny punkt na Morzu Śródziemnym.
1. Valletta — stolica Malty
Valletta to jedna z najmniejszych stolic Europy, zajmująca niecały kilometr kwadratowy! Jest sercem Malty zarówno pod względem administracyjnym, jak i handlowym oraz turystycznym. Valletta stanowi także ogromne muzeum pod gołym niebem, na jej niewielkiej powierzchni zachowało się ponad 300 zabytków! W całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Valletta przyciąga miłośników historii i kultury z całego świata.
Spacerując po malowniczych uliczkach Valletty, warto zobaczyć katedrę św. Jana, fort St. Elmo z widokiem na port Valletta, Muzeum Narodowe Sztuki Pięknej, Górny Ogród Barrakka, Pałac Wielkiego Mistrza i most Castilla, który łączy Vallettę z trzema Cytadelami, dzielnicami, które otaczają miasto.
Wskazówka: Do Valletty nie wjedziesz samochodem! Zostaw swój pojazd lub skuter na jednym z licznych dostępnych parkingów w okolicy miasta. Polecam wybrać przeprawę promem z Sliemy, podziwiając po drodze widoki. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,5 euro.
2. Mdina — Miasto Ciszy
Mdina jest uważana za jedno z najpiękniejszych przykładów średniowiecznego miasta otoczonego murami, łączącego w sobie architekturę normańską i barokową. To miasto pełniło rolę dawnej stolicy kraju i obecnie jest zamieszkiwane przez niespełna 250 mieszkańców.
Mdina jest często nazywana „Miastem Ciszy„, ponieważ tylko mieszkańcy i służby porządkowe mogę tutaj wjeżdżać swoimi pojazdami. Ta zasada tworzy wyjątkową i spokojną atmosferę, a wąskie, zacienione uliczki prowadzące do majestatycznych pałaców dodają uroku temu miejscu.
Najważniejszym zabytkiem i jednocześnie najbardziej uderzającym przykładem maltańskiego baroku jest katedra św. Pawła, usytuowana w sercu miasta. Jej projektantem był lokalny architekt Lorenzo Gafa. To arcydzieło zachwyca bogato zdobionymi kaplicami, marmurowymi mozaikami, malowidłami oraz wspaniałą kopułą. W katedrze można podziwiać dzieła kalabryjskich mistrzów oraz wybitnego maltańskiego artysty, Mattii Pretiego.
Dla fanów serialu „Gra o tron” mam ciekawostkę. W pierwszym sezonie brama w Mdinie pełniła rolę bramy wjazdowej do Królewskiej Przystani. Natomiast plac Pjazza Mesquita został użyty jako brama wejścia do „przybytku miłości” Lorda Baelisha.
3. Błękitna Laguna — turkusowe i krystaliczne wody
Błękitna Laguna to jedno z najbardziej znanych i malowniczych miejsc na Malcie. To naturalny basen utworzony przez połączenie niebiesko-turkusowych wód Morza Śródziemnego i jeziora morskiego, które znajduje się pomiędzy wyspami Comino i Cominotto. To miejsce jest znane ze swojej krystalicznie czystej, błękitnej wody i jest popularnym celem dla turystów oraz miłośników plażowania.
W okresie letnim przy Blue Lagoon dostępni są ratownicy, którzy dbają o bezpieczeństwo osób odwiedzających to miejsce. Ponadto, istnieje możliwość wynajęcia leżaka i parasola, choć wiąże się to ze stosunkowo wysokim kosztem. W roku 2022 cena za dwa leżaki i jeden parasol wynosiła 30 euro.
Aby dotrzeć na wyspę Comino, należy najpierw wsiąść do autobusu miejskiego o numerze X1, który zabierze cię do portu w miejscowości Cirkewwa. Stąd kilka razy dziennie kursują promy Comino Ferries w kierunku Blue Lagoon. Bilet w obie strony kosztuje 15 euro. Można skorzystać także ze zorganizowanej wycieczki, np. na Viator.
4. Marsaxlokk — wioska rybacka
Marsaxlokk to malownicza osada rybacka położona na południowym-wschodzie Malty, słynąca z charakterystycznych kolorowych łodzi o nazwie „luzzu”, lokalnego targu rybnego oraz urokliwych restauracji oferujących wyśmienite dania z owoców morza.
Kolorowe luzzu, małe drewniane łódki, stanowią jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli Malty. Ich korzenie sięgają czasów fenickich, a dzięki solidnej konstrukcji przetrwały do dziś. W przeszłości, luzzu były wyposażone w maszty, ale obecnie większość z nich jest napędzana silnikami.
Marsaxlokk znane jest z organizowanego w niedzielę największego na Malcie targu rybnego. Chociaż stanowiska z świeżymi owocami morza stanowią ważną część tego wydarzenia, to nie tylko one przyciągają uwagę. Na targowisku można znaleźć również różnorodne lokalne wyroby i produkty skierowane głównie do turystów.
5. Gozo — pobliska wyspa
Gozo to druga pod względem wielkości wyspa archipelagu maltańskiego. Choć nie jest duża, mierzy jedynie 14,48 km na długość i 7,25 km na szerokość, to jest znana ze swojego spokojnego charakteru w porównaniu z Maltą.
Gozo nie przyciąga tłumów turystów ani nie oferuje nadmiaru atrakcji turystycznych. Jej największą zaletą jest piękno natury, które stworzyło malownicze krajobrazy, w tym imponujące klify, urokliwe zatoki i imponujące formacje skalne.
Na Gozo warto zobaczyć: cytadelę w Victorii, Ggantija Temples — jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego na świecie, Dwejra Bay i Inland Sea, czyli naturalną jaskinię, która prowadzi do Morza Śródziemnego przez tunel skalny.
Z Malty do Gozo można dostać się promem, który rozpoczyna swoją podróż w miejscowości Cirkewwa i dociera do Mgarr na Gozo. Aktualny rozkład rejsów można znaleźć na stronie internetowej Gozo Channel. Promy wypływają zazwyczaj co 45 minut i nie ma potrzeby wcześniejszego zakupu biletów. Cena przeprawy wynosi 4,65 euro. Jeśli chciałbyś zabrać ze sobą wynajęty samochód, koszt wzrośnie do 15,70 euro.
6. St. Peter’s Pool — wyjątkowa plaża
Około 2 kilometry za portem Marsaxlokk znajduje się popularne kąpielisko znane jako St. Peter’s Pool. Tutaj nie ma tradycyjnej, piaszczystej plaży. Zamiast tego, czekają na nas naturalne zagłębienia w klifie, z których można swobodnie zanurzyć się w wodzie.
W przeciwieństwie do wielu innym miejsc na wybrzeżu na Malcie, St. Peter’s Pool nie posiada oficjalnej infrastruktury plażowej, takiej jak bary czy wypożyczalnie leżaków. Warto więc zabrać ze sobą własne zapasy, wygodne buty i ręczniki.
7. Wioska Popeye’a — kultowa wioska, która powstała na potrzeby planu filmowego
Wioska Popeya to park rozrywki na Malcie, położony na północy wyspy, około 3 kilometrów od miejscowości Mellieha. Znajduje się nad malowniczą turkusową zatoką o nazwie Anchor Bay, w otoczeniu skał i rozległych pól uprawnych. To miejsce cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi.
Postać Popeya została stworzona już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Na początku pojawił się w komiksach jako życzliwy marynarz, który zawsze miał uśmiech na twarzy i pomagał ludziom w trudnych sytuacjach. Jednak nie unikał także bójek i awantur. Charakterystyczną cechą tej komiksowej postaci było jego uwielbienie dla szpinaku.
Godziny otwarcia i koszty biletów zależą od terminu wizyty w Wiosce Popeya, można sprawdzić je na oficjalnej stronie. Wejściówka obejmuje pocztówkę, popcorn oraz latem, dodatkowo szklankę ponczu i rejs łódką po Zatoce Anchor Bay. Ponadto, w sezonie w okolicach zatoki, na końcu wioski oraz przy wejściu dostępne są specjalne atrakcje dla dzieci, takie jak nadmuchiwane zabawki, plac zabaw, trampoliny oraz odkryty basen.
8. Klify Dingli — malownicza trasa spacerowa
Klify Dingli to imponujące formacje skalne, sięgające ponad 200 metrów wysokości, które przez wieki pełniły rolę naturalnej bariery ochronnej na maltańskim wybrzeżu. Dziś są one popularną atrakcją turystyczną.
Te majestatyczne klify usytuowane są na zachodnim wybrzeżu Malty, w pobliżu miasta Dingli. Nazwa tego miasteczka prawdopodobnie wywodzi się od nazwiska Thomasa Dingley’a, który był jednym z rycerzy Zakonu Maltańskiego i posiadał okoliczne tereny.
Klify Dingli zachwycają swoją potęgą i pięknem, przyciągając turystów z całego świata. To idealne miejsce, by podziwiać spektakularne widoki na Morze Śródziemne oraz cieszyć się maltańskim dziedzictwem historycznym i przyrodniczym.
Wzdłuż imponujących Klifów Dingli ciągnie się malownicza trasa spacerowa, wyposażona w kilka urokliwych ławeczek, na których można zatrzymać się, odpocząć i jednocześnie rozkoszować się zapierającymi dech w piersiach widokami. Cały szlak jest niespieszny, i aby go przejść, wystarczy zarezerwować sobie maksymalnie kilkadziesiąt minut.
9. Blue Grotto — błękitne jaskinie
Błękitna Grota – największa z sześciu sąsiadujących ze sobą jaskiń, które ukształtowały się w klifie pod wpływem erozji morskiej, prezentuje się niezwykle okazale. Jej imponujące wymiary to ponad 40 metrów wysokości i 26 metrów głębokości.
Wnętrze Błękitnej Groty zachwyca przejrzystością wody, która pod wpływem słońca tańczy w odcieniach błękitu i turkusu. To właśnie temu niezwykłemu efektowi jaskinia zawdzięcza swoją sugestywną nazwę – Blue Grotto.
Jeśli masz ochotę na odrobinę aktywności fizycznej i nieco więcej czasu do dyspozycji, może warto rozważyć spacer w okolicach Wied Babu. Ta malownicza kamienista dolina znajduje się tuż obok jaskiń. Jej wejście jest niedaleko punktu widokowego w okolicy przystanku Panorama.
10. St. Julian’s — imprezowa część Malty
St. Julian’s to miejscowość, która tworzy rozrywkową część wyspy. Życie nocne skupia się głównie w dzielnicy Paceville, która jest pełna barów, klubów z muzyką i dyskotek, gdzie można bawić się aż do białego rana.
Centralnym punktem St. Julian’s jest urokliwa zatoka Spinola. To niewielka laguna, w której kotwiczą małe rybackie łódki. Mimo braku możliwości kąpieli, zatoka jest otoczona malowniczą promenadą, idealnym miejscem na relaksujący spacer z widokiem na okolicę. Po zachodniej stronie Spinoli znajduje się mnóstwo restauracji, gdzie można delektować się posiłkiem na tarasach.
W St. Julian’s znajdują się miejsca o bogatej historii, takie jak XVII-wieczny włoski pałac Spinola oraz wieża obserwacyjna, zbudowana w tym samym okresie przez Zakon Kawalerów Maltańskich. Ponadto, w tej urokliwej miejscowości znajduje się stary kościół pod wezwaniem Matki Boskiej z Góry Karmel, który stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego tego regionu.
Malta to fascynujący kierunek podróży ze względu na swoje bogate dziedzictwo historyczne, piękne plaże i niepowtarzalne krajobrazy. To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie oferuje. Oczywiście, nie zapomnij spróbować tradycyjnych maltańskich potraw, np. pastizzi (nadziewanego ciasta), fenkata (dania z królika), oraz słodkich przekąsek, takich jak kannoli.
0 Comments for “Mała wyspa na wielki urlop: co zobaczyć na Malcie?”